Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 października 2019 r., sygn. I SA/Po 547/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od listopada 2011 roku do lipca 2014 roku oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...] decyzją z dnia [...] listopada 2018 r., nr [...], [...], określił M. K. (dalej jako: "podatnik" lub "skarżący") w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące w okresie od listopada 2011 r. do lipca 2014 r. kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że podatnik w latach 2011-2014 prowadził działalność gospodarczą pod firmą [...] M. K. w zakresie usług transportowych i spedycyjnych. Przeprowadzona u podatnika kontrola podatkowa, a następnie postępowanie podatkowe wykazało nieprawidłowości, które wynikały z: 1) odliczenia pełnego VAT naliczonego z faktury dokumentującej opłatę leasingową, podczas gdy podatnik miał prawo do odliczenia jedynie [...]% tej kwoty (zawyżył VAT na kwotę [...]zł); 2) obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur zakupu towarów, które nie miały związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (zawyżył VAT na łączną kwotę [...]zł); 3) obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur zakupu towarów, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zawyżył VAT na łączną kwotę [...]zł); 4) odliczenia podatku naliczonego z faktury z dnia [...] stycznia 2013 r. wystawionej przez [...] Sp. z o.o. za nabycie usługi transportowej w kwocie [...]zł, podczas gdy podatnik miał prawo odliczyć podatek w kwocie [...]zł; 5) odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez: [...] Sp. z o.o., [...] Sp. z o.o., [...] Sp. z o.o., [...] Sp. z o.o. oraz [...] P. P., które dokumentowały nabycie paliw, a faktycznie faktury te nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00