Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 października 2019 r., sygn. II SAB/Op 61/19

Przewlekłość postępowania; Administracyjne postępowanie

 

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 29 października 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 października 2019 r. sprawy ze skargi U. B. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu w przedmiocie rozpatrzenia odwołania od decyzji o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez U. B. (dalej również jako skarżąca) była bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu w sprawie rozpatrzenia odwołania od decyzji, działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta [...], Głównego Specjalisty Miejskiego Centrum Świadczeń w [...] z 26 czerwca 2019 r., nr [...], orzekającej o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem M. S.

Wniesienie skargi sądowoadministracyjnej poprzedziły czynności strony oraz organu o następującym przebiegu.

W dniu 8 maja 2019 r. U. B. złożyła w Miejskim Centrum Świadczeń w [...] wniosek o ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad synem M. S.

Pismem z 28 maja 2019 r., organ pierwszej instancji, w trybie art. 79a i art. 10 k.p.a., poinformował skarżącą, że materiał dowodowy w sprawie uznano za wystarczający do wydania decyzji i pozwalający na stwierdzenie, że nie została spełniona przesłanka wynikająca z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wskazał też, że strona ma możliwość zapoznać się z aktami sprawy a w przypadku istnienia okoliczności mających wpływ na rozstrzygnięcie sprawy winna wskazać te okoliczności i dostarczyć ewentualne dowody w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisma. Następnie, organ stwierdził, że wniosek z 8 maja 2019 r. nie może być załatwiony w terminie określonym w art. 35 k.p.a., a przypuszczalny termin jej załatwienia nastąpi do 31 lipca 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00