Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 października 2019 r., sygn. II SA/Ol 532/19

Budowlane prawo

 

Dnia 15 października 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2019 roku sprawy ze skargi B. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie wykonania robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na rzecz radcy prawnego M. B. kwotę 240 złotych (słownie: dwieście czterdzieści) powiększoną o należny podatek VAT, tytułem wynagrodzenia za nieopłaconą pomoc prawną udzieloną skarżącej B. P. z urzędu.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (organ I instancji, PINB) decyzją z dnia "[...]" nakazał Wspólnocie Mieszkaniowej wykonanie określonych obowiązków, tj.:

- westfalkę w mieszkaniu nr "[...]" na I piętrze podłączyć do przewodu oznaczonego na

szkicu przekroju kominów nr 5, stanowiącym załącznik do decyzji;

- usunąć rurę, którą obecnie podłączona jest westfalka w mieszkaniu nr "[...]" do kanału nr 2;

- westfalkę w lokalu nr "[...]" podłączyć do kanału oznaczonego na szkicu nr 2;

- naprawić uszkodzone ścianki między kanałami i uszczelnić przewody dymowe

wentylacyjne w kominie w budynku nr "[...]" przy ul. A.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ I instancji wskazał, że w 2004 r. trzon komina podlegał modernizacji i po tym remoncie dokonano zablokowania przewodu, do którego podłączona była kuchnia westfalka należąca do B. P. (dalej jako skarżąca) z mieszkania nr "[...]". Tym samym na skutek działań modernizacyjnych mieszkanie nr "[...]" utraciło dodatkowy przewód kominowy. W ocenie organu część wykonanych robót budowlanych doprowadziła do przebudowy istniejących przewodów dymowych i wentylacyjnych, w wyniku której skarżąca utraciła możliwość korzystania z przewodu dymowego. Na roboty budowlane polegające na przebudowie komina niezbędne było zaś uzyskanie pozwolenia na budowę, którego Wspólnota

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00