Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 2 października 2019 r., sygn. I SA/Ol 175/19
Finanse publiczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski, asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca), Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 2 października 2019r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Zarządu Województwa z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zwrotu środków na realizację projektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Zarząd Województwa, działając jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym W na lata "[...]" (dalej: "IZ" lub "organ"), utrzymał w mocy własną decyzję z dnia "[...]"r. o nr "[...]"w przedmiocie określenia kwoty przypadającej do zwrotu i terminu, od którego nalicza się odsetki oraz sposobu zwrotu przez spółkę A (dalej: "strona", "beneficjent", "skarżąca") środków w kwocie "[...]"zł wraz z należnymi odsetkami, przeznaczonych na realizację projektu pod nazwą: "Wzrost konkurencyjności spółki A. poprzez wprowadzenie innowacyjnej usługi", realizowanego na podstawie umowy o dofinansowanie nr "[...]" z dnia "[...]" r. w ramach Osi Priorytetowej "[...]" ""[...]"" (dalej: "Umowa").
W umowie, aneksowanej w dniu "[...]"r. oraz w dniu "[...]"r., przewidziano dofinansowanie w wysokości "[...]" wydatków kwalifikowalnych do wydatku na zakup oprogramowania do wdrożenia m-platformy transakcyjnej o wartości "[...]" zł. Wartość projektu określono na "[...]" zł. Projekt miał zostać zakończony do "[...]"r. (§3 ust.1 pkt 4 Umowy).
Z treści wniosku o dofinansowanie wynika, że celem projektu było wprowadzenie do oferty nowej, oczekiwanej przez klientów usługi o cechach, których specyficzne parametry odpowiadają wymogom i oczekiwaniom nabywców. Realizacja projektu miała pozwolić na osiągnięcie celów w postaci: wprowadzenia nowej innowacyjnej usługi handlu towarami na m-platformie w dowolnym miejscu, ilościowego wzrostu zdolności sprzedaży (sprzedaż licencji oraz przyrost sprzedaży towarów), powstania nowych miejsc pracy (wzrost zatrudnienia o "[...]" etat), rozwój społeczeństwa informacyjnego. Osiągnięcie celów nastąpić poprzez utworzenie m-platformy, tj. aplikacji mobilnej do zdalnej obsługi wcześniej utworzonych trzech e-platform należących do innego podmiotu. Potwierdzeniem celów projektu miała być realizacja m-platformy zgodnie ze specyfikacją wynikającą z biznesplanu i wniosku o dofinansowanie, osiągnięcie wskaźników produktu i rezultatu oraz spełnienie założeń przedstawionych w uszczegółowionym opisie celów projektu.