Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 października 2019 r., sygn. III SA/Kr 240/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędziowie WSA Bożenna Blitek WSA Janusz Bociąga (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2019 r. sprawy ze skargi B. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie I. skargę oddala, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz radcy prawnego K. S. - Kancelaria Radcy Prawnego w K, ul. [...] tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu kwotę 240 (dwieście czterdzieści ) złotych podwyższoną o podatek od towarów i usług przewidziany dla tego rodzaju czynności.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 17 grudnia 2018 r. po rozpoznaniu odwołania B. J. od decyzji Starosty z dnia [...] 2018 r., nr: [...], orzekającej o skierowaniu B. J. na badania lekarskie przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 2 Kpa i na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b w zw. z art. 75 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny.

Starosta orzekł o skierowaniu B. J. (posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii B) na badania lekarskie przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Decyzja została wydana, ponieważ na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych organu istnieją uzasadnione zastrzeżenia, co do stanu zdrowia kierowcy. Do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego wpłynął wniosek prokuratora o wszczęcie postępowania w sprawie skierowania B. J. na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi. Z uzasadnienia w/w wniosku wynikało, że Sąd Rejonowy, III Wydział Rodzinny i Nieletnich, postanowieniem z dnia 5 lipca 2018 r., sygn. akt [...] orzekł wobec B. J. obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu w warunkach ambulatoryjnych. Według opinii biegłych B. J. jest osobą uzależnioną od alkoholu, o głębokim nasileniu choroby alkoholowej, natomiast sam badany nie dostrzega problemu uzależniania i konsekwencji nadużywania alkoholu, a dodatkowo - mimo podjętej próby leczenia - nie zaprzestał pić. W dalszej części uzasadnienia decyzji organ I instancji przytoczył mające zastosowanie w sprawie przepisy prawa materialnego oraz wskazał, że wydana decyzja nie rozstrzyga w sposób wiążący, iż stan zdrowia Strony uniemożliwia prowadzenie pojazdów mechanicznych, albowiem o tym zadecydują dopiero badania, na które organ kieruje. Tym niemniej w związku z tym, że zachodzi uzasadnione przypuszczenie, iż stan zdrowia B. J. może uniemożliwiać mu prowadzenie pojazdów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00