Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 9 października 2019 r., sygn. II SA/Ke 614/19

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2019r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania A. B., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia [...] wymierzającą karę pieniężną w łącznej wysokości 200.000,00 zł za urządzanie gry hazardowej bez koncesji na dwóch automatach do gry o nazwie: LENOVO THINKCENTRE A70z nr 0401CWG S1C7615 i LENOVO THINKCENTRE model nr AG8 nr 1S1782AG8S4FZBBO.

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ wskazał, że w dniu 23.11.2017 r. funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego ujawnili w lokalu [...] ww. dwa urządzenia - stanowiące automaty służące do urządzania gier hazardowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19.11.2009 r. o grach hazardowych. Z posiadanych przez organ I instancji informacji wynikało, że nie wydano żadnemu podmiotowi koncesji na prowadzenie kasyna w przedmiotowym lokalu. Tym samym gry na automatach w tym lokalu były urządzane bez koncesji na prowadzenie kasyna gry, a więc poza kasynem gry. W celu ustalenia zasad działania ww. urządzeń przeprowadzono eksperyment procesowy, utrwalając jego wyniki w protokole, przy czym podczas kontroli zastano mężczyznę, który grał na jednym z automatów i podjęto grę za zakredytowane temu graczowi punkty, uzyskując wygrane w wysokości kolejno 3200, 2400 i 800 pkt. Następnie ustalono, że za wygrane punkty można było kontynuować grę bez konieczności zakredytowania urządzenia. Co do drugiego automatu, który nie był zakredytowany, stwierdzono, że ze względu na analogiczną wizualnie zawartość gier w menu oraz opis gier umożliwiało ono rozgrywanie gier losowych po uprzednim zakredytowaniu. W sporządzonym protokole z eksperymentu procesowego omyłkowo zamieniono miejscami w opisie numery seryjne urządzeń, natomiast tożsamość automatów nie budzi wątpliwości co do ich oznaczeń. W celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego włączono do akt jako dowód w sprawie opinię z dnia 8.10.2018 r. biegłego sądowego Sądu Okręgowego w Częstochowie z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier, uzyskaną w toku postępowania karnoskarbowego, z której wynika, że gry prowadzone na ww. badanych urządzeniach spełniają kryteria gier na automatach w rozumieniu u.g.h. Mianowicie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00