Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 października 2019 r., sygn. I SA/Gl 920/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędziowie WSA Adam Nita (spr.), Bożena Pindel, Protokolant specjalista Anna Florek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 października 2019 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień, maj i czerwiec 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (zwany dalej Organem odwoławczym lub Organem II instancji) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. (w dalszej części uzasadnienia określanego mianem Organu I instancji) z [...]r., nr [...]. W tym orzeczeniu nieostatecznym Organ I instancji określił M.K. (zwanemu dalej Podatnikiem, Stroną lub Skarżącym) kwoty podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynikające z faktur wystawionych na rzecz A sp. z o.o. (w dalszej części uzasadnienia określanej jako Kontrahent podatnika lub Partner handlowy strony) za kwiecień 2015 r., maj 2015 r. oraz czerwiec 2015 r., w wysokościach wskazanych w decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Orzeczenie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej zapadło w następującym stanie faktycznym. Skarżący uruchomił działalność gospodarczą pod nazwą B i wg Organu I instancji, w okresie od kwietnia do czerwca 2015 r. wprowadził do obrotu prawnego faktury VAT z tytułu dostawy oleju rzepakowego na rzecz Partnera handlowego strony, które nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych (tzw. puste faktury, łącznie 22 dokumenty: [...]r., [...]r. i [...]r.). Na fakturach widnieje pieczęć o treści "B", NIP i Regon o treści powołanej przez organy podatkowe oraz podpis "K.M.". Jako formę płatności określono zaś przelew na wskazany rachunek bankowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał także na dokumenty wydania materiałów na zewnątrz (WZ), wystawione i opatrzone podpisem "M.K.". Wpisano w nich numery rejestracyjne samochodów oraz nazwiska kierowców. Innymi dokumentami, wchodzącymi w skład materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie są wyciągi z rachunków bankowych. Stanowią one potwierdzenie uregulowanie przez Kontrahenta podatnika należności wynikających z faktur Strony. Ponadto, Naczelnik Urzędu Skarbowego ujawnił umowę na dostawy, zawartą [...]r., na czas nieokreślony pomiędzy Stroną a jej Partnerem handlowym, zamówienia towaru, na których widnieje pieczęć i podpis Podatnika, akceptującego dostawę oraz raporty z badań i sprawozdania z badań laboratoryjnych, a także międzynarodowe listy przewozowe (CMR-y), dokumentujące przewóz towaru z Czech do Skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00