Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 października 2019 r., sygn. III SA/Gl 512/19

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Specjalista Beata Kujawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2019 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach decyzją z [...] r. nr [...] po rozpoznaniu odwołania skarżącego A Sp. z o.o. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w C. z [...] r. nr [...], w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej w kwocie 24.000,00 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Przedstawiając przebieg postępowania administracyjnego organ wyjaśnił, że 23 kwietnia 2013 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w C. przy udziale funkcjonariuszy CBŚ przeprowadzili kontrolę na stacji paliw "[...]", znajdującej się w C., należącej do skarżącej spółki.

W trakcie kontroli w lokalu stwierdzono dwa urządzenia typu terminal internetowy o nazwie CSANI MONEY TRANSFERS, przypominające automaty do gier. Na monitorach wyświetlane były wizualizacje bębnowe oznaczone symbolami stosowanymi w bębnowych automatach hazardowych. Na urządzeniach przeprowadzono eksperyment, w wyniku którego ustalono, że gry dostępne na tych urządzeniach wyczerpują znamiona gier na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 u.g.h., gdyż są prowadzone o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości. Kontrolującym okazana została umowa dzierżawy zawarta pomiędzy stroną jako wydzierżawiającym a B Sp. z o.o. jako dzierżawcą, na dzierżawę 2 m2 powierzchni lokalu w celu "zainstalowania wolno stojącego kiosku z ekranem dotykowym oraz rządzeniem do przyjmowania i wydawania banknotów. Kiosk i urządzenie będą służyły do pośrednictwa pieniężnego, w tym przekazów realizowanych do i od brokera instrumentów finansowych CSANI com lub innego brokera". Czynsz dzierżawny wynosił 40% od uzyskiwanego przez dzierżawcę przychodu z tytułu przedmiotu dzierżawy, tj. od sumy zrealizowanych przez urządzenie przekazów pieniężnych, przy czym za przychód rozumie się różnicę pomiędzy sumą wpłat i wypłat zrealizowanych przez urządzenie za przekazy od i do brokera instrumentów finansowych. W umowie wskazano też loginy do obu urządzeń. Nadto wydzierżawiający zobowiązał się w imieniu własnym, jak i zatrudnionych pracowników do "uczestnictwa w egzekwowaniu wewnętrznej procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i oświadczył, że zapoznał się z założeniami wewnętrznej procedury obowiązującej w tym zakresie. W tych ramach zobowiązał się do:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00