Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 października 2019 r., sygn. III SA/Gl 182/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Protokolant Specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2019 r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty podwyższonej za wydobycie kopaliny bez koncesji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, po rozpatrzeniu odwołania W. G. (dalej skarżący), uchylił zaskarżoną decyzją Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w K. z [...] r. nr [...] w pkt 1 i ustalił skarżącemu opłatę eksploatacyjną podwyższoną za wydobycie od [...] do [...] r. kopaliny - piasku, w ilości [...] ton, z terenu działek gruntowych o numerze ewidencyjnym [...], [...] i [...] położonych w Z., gmina B., w wysokości [...] zł, w pozostałym zakresie decyzję utrzymał w mocy. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. — Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, dalej kpa) oraz art. 140 ust. 1, ust. 2 pkt 2 ustawy z 9 czerwca 2011 r. — Prawo geologiczne i górnicze (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 2126, ze zm. dalej pgg).

Rozstrzygniecie zapadło w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

[...] r. inspektorzy Urzędu Górniczego prowadzili czynności służbowe w postaci oględzin działki ewidencyjnej nr [...], położonej w Z.. Stwierdzili także, że po drugiej stronie drogi gruntowej (pomiędzy droga a rzeką W.) znajduje się czynne wyrobisko górnicze, stokowo-wgłębne. Teren był przekształcony, istniały świeże ślady urabiania i wywozu kopaliny. Podejrzewając nielegalne wydobywanie kopaliny wykonali dokumentację fotograficzną tego miejsca oraz pomiary terenu przy pomocy odbiornika GPS. Pomiary wykazały, że skarpa wynosiła [...] m, długość wyrobiska ok.[...] m a szerokość [...] m. Ustalono, że prace wydobywcze były prowadzone na działkach gruntowych nr [...], [...] i [...]. Nie ujawniono aby z terenu tych działek zgłoszono wydobycie piasku na własne potrzeby. Materiał dowodowy został uzupełniony o fotografie i filmy cyfrowe (DVD) potwierdzające wydobycie piasku również w dniu [...] r. oraz informacje Starosty [...] o braku koncesji na eksploatację przedmiotowych działek (pismo z [...] r.), braku prowadzenia innych prac ziemnych (pismo z [...] r.) oraz wypisy z rejestru gruntów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00