Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 października 2019 r., sygn. III SA/Gd 506/19
Ruch drogowy; Samorząd terytorialny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędzia WSA Alina Dominiak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2019 r. sprawy ze skargi W. G. na akt Starosty [...] z dnia 29 kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu stałej organizacji ruchu 1. stwierdza nieważność zaskarżonego aktu, 2. zasądza od Starosty [...] na rzecz skarżącego W. G. 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 29 kwietnia 2019 r. (znak [...]) Starosta - działając na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (t.j.: Dz. U. 2017 r., poz. 784 - zwanego dalej "rozporządzeniem z dnia 23 września 2003 r.") - zatwierdził projekt stałej organizacji ruchu dotyczący ulic: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] oraz pozostałych ulic w miejscowości U. wraz ze wskazanymi zastrzeżeniami, określając termin wprowadzenia zmian określono na 30 czerwca 2019 r.
W. G. zaskarżył powyższą czynność Starosty do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku twierdząc, że dokonane przez Starostę zatwierdzenie organizacji ruchu na ul. [...] poprzez jej wyłączenie z ruchu kołowego, z wyjątkiem dostępu dla mieszkańców tej ulicy (ale już nie właścicieli i klientów nieruchomości przy ul. [...]), narusza jego interes prawny i uprawnienia, ponieważ jest właścicielem nieruchomości przy ul. [...] 22 w U. (nr księgi wieczystej [...]) i w sposób stały korzysta z niej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą Przedsiębiorstwo [...] W. G., tak więc zmiana organizacji ruchu istotnie narusza jego uprawnienia właścicielskie, chronione normą art. 140 Kodeksu cywilnego, istotnie ograniczając dostęp do wskazanej nieruchomości. Działanie Starosty polegające na zatwierdzeniu organizacji ruchu na ul. [...] poprzez jej wyłączenie z ruchu kołowego, z wyjątkiem dostępu dla mieszkańców tej ulicy, narusza interes prawny i uprawnienia skarżącego także z tego powodu, iż jego nieruchomość - zgodnie z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - ma prawnie zapewniony dostęp do drogi publicznej, właśnie przez zamkniętą od ruchu ul. [...].