Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 października 2019 r., sygn. II SA/Gd 246/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Magdalena Dobek - Rak Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Joanna Mierzejewska po rozpoznaniu w dniu 16 października 2019 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A z siedzibą w W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 6 lutego 2019 r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Towarzystwo S. (dalej jako "Towarzystwo") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej jako WINB) z dnia 6 lutego 2019 r., którą utrzymano w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej jako PINB) z dnia 17 grudnia 2018 r., w przedmiocie rozbiórki.

Zaskarżona decyzja podjęta została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

PINB prowadził z urzędu postępowanie w sprawie legalności istnienia obiektu budowlanego - budynku magazynowego, usytuowanego na terenie działki ewidencyjnej nr [...] w miejscowości K. M. (oddział [...]) Leśnictwo P., stanowiącej własność Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych Nadleśnictwa E., najmowanej przez Towarzystwo. W toku postępowania organ ustalił, że inwestor - Towarzystwo, wykonał w 2011 bądź 2012 roku roboty budowlane związane z budową budynku magazynowego o powierzchni zabudowy 5,0 m x 3,0 m, konstrukcji stalowej obłożonej blachą falistą (tzw. blaszak), z dachem jednospadowym o kącie nachylenia 8°, ustawionego na wylewce betonowej. Roboty te zostały wykonane bez uzyskania wymaganego prawem pozwolenia na budowę.

Analizując możliwość legalizacji obiektu organ stwierdził, że działka, na której się on znajduje została oznaczona w miejscowym planie symbolem 1.Zlu (uchwała Nr XVII/203/2009 Rady Miejskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu geodezyjnego K. M. dla części północnej miasta (Dz. Urz. Woj. nr 83 z dnia 26 czerwca 2009 r., poz. 1656). Zgodnie z § 2 ust. 7 planu dopuszcza się wznoszenie tymczasowych obiektów budowlanych na czas nie dłuższy niż 120 dni oraz tymczasowych znaków reklamowych na całym obszarze planu, z wyjątkiem zakazów zawartych w ustaleniach szczegółowych, w kartach terenów: od § 8 do § 97 w pkt 4 i od § 98 do§ 141 w pkt 9, na powyższym terenie mogą powstawać, na okres nie dłuższy niż 120 dni, tymczasowe obiekty budowlane, niepołączone trwale z gruntem, związane z organizowaniem obozów letnich i biwaków z zapleczem sanitarnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00