Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 września 2019 r., sygn. III SA/Łd 615/19

Gry losowe

 

Dnia 26 września 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak, Asesor WSA Małgorzata Kowalska ( spr.), , , Protokolant Specjalista Dominika Janicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2019 roku sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno- Skarbowego w Ł. z dnia [...] nr [...]; 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. na rzecz "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji w W. kwotę 4337 ( cztery tysiące trzysta trzydzieści siedem ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w Ł. z [...] r. wymierzającą A Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. karę pieniężną w wysokości 24.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach o nazwach: APEX nr [...] i APOLLO GAMES nr [...], poza kasynem gry.

Jak wynika z akt sprawy, 18 czerwca 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego [...] w Ł. przeprowadzili w bezobsługowym lokalu "B", mieszczącym się w Ł. przy ul. A 21, kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier, o których mowa w ustawie z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 612 ze zm.) - dalej "u.g.h." Podczas kontroli stwierdzono włączone i udostępnione dla grających 2 urządzenia do gier o nazwach: APEX nr [...] i APOLLO GAMES nr [...]. W związku z podejrzeniem, że w kontrolowanym lokalu urządzane są gry hazardowe na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych przeprowadzono eksperyment w postaci rozegrania gier kontrolnych na ww. urządzeniach. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu stwierdzono, że urządzenia są eksploatowane w celach komercyjnych, o czym świadczy konieczność użycia środków finansowych do ich uruchomienia. Ponadto ustalono, że gra na urządzeniach zawiera element losowości, tj. grający nie ma wpływu na wynik gry, jego zdolność percepcji i sprawność nie dają gwarancji wpłynięcia w pożądany sposób na ten wynik, o odpowiedniej konfiguracji symboli decyduje mechanizm urządzeń, a nie działanie gracza, tym samym wynik gry jest nieprzewidywalny dla grającego. Funkcjonariusze celni stwierdzili również brak zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier hazardowych i brak rejestracji kontrolowanych urządzeń przez naczelnika urzędu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00