Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 września 2019 r., sygn. III SA/Łd 663/19

Gry losowe

 

Dnia 18 września 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Krzemieniewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, Sędzia NSA Janusz Nowacki, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy - Dorota Czubak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2019 roku sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G.D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Łd 663/19

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...], nr [...] wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 19978 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 900)- dalej: o.p.; art. 8 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 201 poz. 1540 ze zm.)- dalej : u.g.h.; art. 222 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1948) Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] nr [...] o wymierzeniu A Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. kary pieniężnej w łącznej wysokości 48.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:

W dniu 5 maja 2016 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w P. przeprowadzili kontrolę lokalu (kontenera) zlokalizowanego na terenie stacji paliw B przy ul. C 47 w T. W toku przeprowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono obecność czterech podłączonych i udostępnionych klientom lokalu urządzeń do gier o nazwach: HOT FUN II nr [...], ENERGY nr [...], ENERGY [...], HOTSPOT nr [...] o budowie identycznej jak automaty do gier hazardowych. Ze znajdujących się na urządzeniach informacji wynikało, że pozostają one w dyspozycji D Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we W.. Przeprowadzony przez funkcjonariuszy celnych eksperyment odtworzenia gier na w/w automatach wykazał ich losowy i komercyjny charakter w rozumieniu art. 2 ust. 3, 5 u.g.h. Ustalono bowiem, że grający na urządzeniach nie mieli wpływu na przebieg gry, a w grach padały wygrane rzeczowe w postaci punktów umożlwiających przedłużenie gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, które to punkty grający mógł zamienić na wypłatę pieniężną realizowaną przez urządzenia. Obecna w toku czynności kontrolnych A. R. pracownik skarżącej spółki A wyjaśniła, że jest zatrudniona na podstawie zawartej w dniu 4 maja 2016 r. umowy zlecenia. Oświadczyła, że pracuje w systemie zmianowym, co o 12 godzin, a do jej obowiązków należy sprzedaż napojów i żywności oferowanych w lokalu. W odpowiedzi na pytania funkcjonariuszy celnych, co do charakteru znajdujących się w lokalu urządzeń, zasad ich działania, czy też częstotliwości gier odbywanych na urządzeniach świadek oświadczała, że nie ma w tym zakresie żadnej wiedzy, bądź też odmawiała udzielenia odpowiedzi. Z| przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządzono protokół kontroli nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00