Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 września 2019 r., sygn. III SA/Lu 261/19
Finanse publiczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis, Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca) Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Sugier po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 24 września 2019 r. sprawy ze skargi Centrum Medyczne L. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. na decyzję Inne z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 19 marca 2019 r., nr [...], Inne - Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa L. na lata 2014-2020, po rozpoznaniu wniosku C. M. L. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własną decyzję z dnia 28 grudnia 2018 r. nr [...]
Decyzją z dnia 28 grudnia 2018 r. Inne zobowiązał spółkę L. - jako beneficjenta projektu pod tytułem "[...]" na podstawie zawartej umowy o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa L. na lata 2014 - 2020 nr [...] z dnia 13 lipca 2017 r. - do zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich wykorzystanych z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, w kwocie [...]zł, stanowiącej:
- płatność ze środków europejskich w kwocie [...]zł,
- dotację celową z budżetu krajowego w kwocie [...]zł,
wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków do dnia zapłaty.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Centrum Medyczne L. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarła w dniu 13 lipca 2017 r. z Instytucją Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa L. umowę o dofinansowanie projektu pt. "[...]". Projekt miał realizować cele Osi Priorytetowej 10: Adaptacyjność przedsiębiorstw i pracowników do zmian, Działania 10.3: Programy polityki zdrowotnej w ramach RPO WL. Celem projektu było [...]. Projekt zakładał objęcie wsparciem 7200 uczestników. Zgodnie z założeniami projektu wzmocnienie działań profilaktycznych, jakimi są badania kolonoskopowe pozwalające na wykrycie chorób jelita grubego we wczesnym ich stadium, umożliwi odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia, zwiększenie prawdopodobieństwa jego skuteczności, co w konsekwencji przyczyni się do wydłużenia aktywności zawodowej uczestników projektu. Projekt miał być realizowany w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 30 listopada 2018 r.