Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 września 2019 r., sygn. III SA/Kr 693/19

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) NSA Krystyna Kutzner Protokolant specjalista Bernadetta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2019 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków Krowodrza Marty Suchodolskiej sprawy ze skargi J. M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 29 kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2019 r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na J. M., prowadzącego działalność pod nazwą "A" J. M., karę pieniężną w wysokości 2.000 zł. W uzasadnieniu organ I instancji podał, że w dniu 18 stycznia 2019 r. w Z, Rejon Dworców, przeprowadzono kontrolę autobusu marki Iveco o numerze rejestracyjnym [...], którym kierował J. K. Wymienionym pojazdem kierujący wykonywał regularny przewóz osób w krajowym transporcie drogowym na linii regularnej nr [...] Z Rejon Dworców - B, G, O - Z Rejon Dworców w imieniu przedsiębiorcy J. M., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: "A" J. M. Podczas kontroli ustalono, że wymieniony wyżej autobus nie posiada aktualnego okresowego badania technicznego, a termin ważności poprzedniego badania technicznego tego pojazdu upłynął w dniu 22 grudnia 2018 r.

W odwołaniu od powyższej decyzji Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego J. M. wniósł o jej uchylenie w całości na podstawie art. 92b i art. 92c ustawy o transporcie drogowym. Odwołujący podniósł, że każdy kierowca w jego firmie po podpisaniu umowy o pracę otrzymuje do podpisania regulamin firmy, w którym są określone prawa i obowiązki kierowców, w szczególności przy pobieraniu autobusu przed wyjazdem na linię regularną oraz określone są wskazania co powinien kierujący wykonać przed wyjazdem. Jednym z takich obowiązków jest sprawdzenie wpisów w dowodzie rejestracyjnym określających termin badań technicznych pojazdu. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości kierowca jest zobowiązany powiadomić o nich przedsiębiorcę i wymienić pojazd na inny. Jednak skontrolowany kierowca nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku i wyjechał w trasę pojazdem nie posiadającym ważnych badań technicznych. Dlatego - w ocenie odwołującego - nie może on ponosić odpowiedzialności za naruszenie stwierdzone w decyzji organu I instancji, gdyż nie miał wpływu na jego powstanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00