Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 września 2019 r., sygn. I SA/Go 421/19

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alina Rzepecka Asesor WSA Zbigniew Kruszewski Protokolant sekretarz sądowy Marta Andrzejewska po rozpoznaniu w dniu 18 września 2019 r. na rozprawie sprawy ze skargi F. Spółki Akcyjnej na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2017 rok oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżona decyzją z [...] lutego 2019 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z [...] grudnia 2018 r. w sprawie odmowy stwierdzenia F. S.A. nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2017 rok.

Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny:

Pismem z [...] stycznia 2018 r. F. S.A. wystąpiła do Wójta Gminy o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2017 rok w związku - jak twierdzi - z nienależnym zadeklarowaniem do opodatkowania gruntów, budynków i budowli stanowiących własność Skarbu Państwa, pozostających w trwałym zarządzie Generalnej Dyrekcji dróg Krajowych i Autostrad i nieznajdujących się w jej posiadaniu. W załączeniu przedłożyła korektę deklaracji rocznej. W uzasadnieniu wniosku podała, że na mocy zawartej [...] maja 2017 r. z GDDKiA umowy nr [...], zobowiązała się do całorocznego kompleksowego utrzymania dróg krajowych administrowanych przez Rejon GDDKiA w [...], polegającego na między innymi na utrzymaniu zimowym. W tym celu na mocy umowy, spółce jednie udostępniono nieruchomości i obiekty stanowiące własność Skarbu Państwa i znajdujące się w trwałym zarządzie GDDKiA. W konsekwencji, umowa ta może być co najwyżej uznana za rodzaj umowy administrowania, a spółka - dzierżyciela udostępnionych jej przez GDDKiA gruntów, budynków i budowli. Spółka nie wykonuje bowiem władztwa nad przekazanymi nieruchomościami i obiektami dla siebie w sposób odpowiadających posiadaniu, lecz na rzecz GDDKiA. Spółki nie można zatem uznać za posiadacza udostępnionych jej gruntów, budynków i budowli, a w rezultacie za podatnika podatku od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00