Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 września 2019 r., sygn. II SA/Gl 633/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Siudyka, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski,, Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Koenigshaus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2019 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, działając z upoważnienia Burmistrza Miasta S., decyzją z dnia [...] r., znak [...], działając na podstawie art. 104 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 z późn. zm. - dalej k.p.a.), art. 2 pkt 11, art. 4, art. 5, art. 10 pkt 2, art. 13, art. 27 pkt 3, art. 28, art. 48 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 2134 ze zm. - dalej u.p.p.), rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1465), po ponownym rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 8 sierpnia 2017 r. przez A. W. (dalej: skarżąca), postanowił nie przyznać świadczenia wychowawczego na dziecko M. R.

W uzasadnieniu podano m. in., że celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. A. W. jest opiekunem prawnym M. R., jednak nie sprawuje nad nim faktycznej opieki. Wnioskodawczyni widuje się z podopiecznym pomiędzy zajęciami, które prowadzi w ramach swoich obowiązków służbowych. Wnioskodawczym nie prowadzi z podopiecznym wspólnego gospodarstwa domowego oraz nie pokrywa kosztów związanych z jego potrzebami. Małoletni przebywa w Domu Pomocy Społecznej, a koszty jego pobytu w tej placówce pokrywa Miasto S. oraz M. R. (część zasiłku pielęgnacyjnego). Podstawowe potrzeby życiowe dziecka zaspokaja Dom Pomocy Społecznej. W związku z powyższym należy przyjąć, że wnioskodawczyni nie wychowuje małoletniego i zasadnym jest odmowa przyznania jej świadczenia wychowawczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00