Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 września 2019 r., sygn. II SA/Gl 1145/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 września 2019 r. sprawy ze sprzeciwu T. R. od decyzji Wojewody Śląskiego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz skarżącego kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...] r., numer [...], wydaną na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r., poz. 1202 z późn. zm. - dalej p.b.) oraz w trybie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 z późn. zm. - dalej k.p.a.) po rozpatrzeniu wniosku "A" sp. z o.o. z siedzibą w B. z dnia [...] r. odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji: zespołu 10 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi na dz. nr 1, 2 obręb [...] przy ul. [...] w S.

W uzasadnieniu podano m. in. że przedmiotowa inwestycja narusza zapisy uchwały nr [...] Rady Miejskiej w S. z dnia [...] r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta S. dla obszaru położonego w rejonie ul. [...] (dalej m.p.z.p.), a konkretnie § 7 uchwały oraz § 13 ust. 2 uchwały. Z przedłożonego projektu wynika, że proponowana nawierzchnia nie zapewnia szczelności, nie uniemożliwia przenikania określonych zanieczyszczeń do podłoża i wód gruntowych, a droga pożarowa wskazana na projekcie zagospodarowania terenu nie posiada szerokości 7 m, tylko 5m, bowiem 2m stanowią chodnik, który nie stanowi dojazdu lecz dojście przeznaczone dla ruchu pieszych. Zakwalifikowanie przez projektanta chodnika jako drogi pożarowej jest wyraźnie sprzeczne z przepisami dotyczącymi ochony przeciwpożarowej i dróg pożarowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00