Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 września 2019 r., sygn. I SA/Bd 452/19

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Tomasz Wójcik (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Ewa Kruppik - Świetlicka sędzia WSA Urszula Wiśniewska Protokolant: starszy sekretarz sądowy Marcin Frydrych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2019 r. sprawy ze skargi A. M. W. w W. O. R. w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2017 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2019 r. Prezydent G. określił [...] w W. Oddział Regionalny w B. (dalej także: Agencja, [...], Skarżąca) wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za 2017 r. na kwotę [...]zł.

Po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu organ podał, że źródłem obowiązku podatkowego Skarżącej nie jest prawo własności, mimo że występuje ona w sprawie jako instytucja powiernicza Skarbu Państwa. Kolegium powołując wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2015 r. (sygn. akt V CSK 122/14), wskazało, że w wyniku przekazania mienia, o którym mowa w ustawie o [...], na [...] nie przeszły, jakiekolwiek prawa rzeczowe, przysługujące Skarbowi Państwa, lecz tylko kompetencja do ich wykonywania w zastępstwie Skarbu Państwa. Niemniej stosunek powiernictwa, na który powołuje się [...] tworzy specyficzne relacje pomiędzy powiernikiem a powierzającym. Występowanie przez powiernika w stosunkach zewnętrznych jako wyłącznego podmiotu powierzonych mu praw, wykonywanie prawa własności we własnym imieniu, przemawia za przyjęciem, że Skarżąca jawi się jako posiadacz samoistny przekazanych jej nieruchomości. Takie postrzeganie w stosunkach zewnętrznych [...], to jest jak właściciela i wykonywanie przez nią praw w sposób, jaki przysługują właścicielowi, określa też jej status również w stosunkach publicznoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00