Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 sierpnia 2019 r., sygn. II SA/Sz 326/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Protokolant starszy sekretarz sądowy Alicja Poznańska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie specjalnego zasiłku celowego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta S. z dnia [...] r., nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej M. W. kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] wydaną

z upoważnienia Burmistrza Miasta S., na podstawie art. 11 ust. 2, art. 41 pkt 1, art. 106 ust. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2018 r., poz. 1508) uchylono z dniem [...] r., decyzję

nr [...] w sprawie przyznania M. W. pomocy społecznej w formie specjalnego zasiłku celowego na cele bytowe (środki czystości, leki).

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że wnioskodawczyni spełnia warunki zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej wobec czego zaproszono ją na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości podjęcia pracy w nowotworzonym zakładzie aktywności zawodowej. Wymieniona w dniu 12 grudnia 2018 r. zgłosiła się na wspomniane spotkanie, jednak odmówiła złożenia wniosku o podjęcie zatrudnienia w Zakładzie Aktywności Zawodowej w [...] prowadzonego przez Fundację im. S. K..

W ocenie organu, wnioskodawczyni nie wywiązała się z obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, który wynika z art. 4 ustawy o pomocy społecznej. Powołując się na treść art. 11 ust. 2 wspomnianej ustawy, organ stwierdził, że brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym lub asystentem rodziny, o którym mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, nieuzasadniona odmowa podjęcia zatrudnienia mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymaniu świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00