Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 sierpnia 2019 r., sygn. I SA/Ol 385/19
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Rząp po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2019r. sprawy ze skargi Uniwersytetu na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Uniwersytetu kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Uniwersytet (dalej: "wnioskodawca", "strona", "skarżący") złożył wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") w zakresie opodatkowania dotacji (dalej także: "dopłata" lub "dofinansowanie") otrzymanej od Centrum A na realizację projektu pn. "[...]" (dalej: "projekt") a także w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur zakupu służących realizacji ww. projektu.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Uniwersytet wspólnie z innymi podmiotami realizował będzie przedsięwzięcie o ww. nazwie. W tym celu powstało konsorcjum naukowe: "[...]", liderem którego jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (dalej: "MRiRW"), zaś konsorcjantami: Uniwersytet i Instytut C. W uzupełnieniu wniosku wymieniono 8 zadań realizowanych przez wszystkich członków konsorcjum, dotyczących: wyboru optymalnych gatunków owadów proponowanych do hodowli w celach paszowych, badania tłuszczu i białka owadziego, opracowania receptur mieszanin paszowych, testy żywieniowe w skali laboratoryjnej, określenia wpływu białka owadziego na wskaźniki produkcyjne i zdrowotne zwierząt na podstawie kurcząt brojlerów, przygotowania do zastosowania w praktyce, testy żywieniowe na drobiu - brojlery kurze w skali przemysłowej, opracowania wytycznych zawierających ocenę produktów pozyskanych ze zwierząt karmionych białkiem owadzim w kontekście przydatności do przetwórstwa spożywczego, w tym ocenę produktów pod względem bezpieczeństwa, opracowania technologii hodowli owadów wraz z określeniem infrastruktury oraz technologii ich przetwarzania, oceny ryzyka i opracowania zasady bioasekuracji, określenia zasad HACCP w produkcji białka owadziego, ankietyzacji docelowych grup społecznych (rolnicy/konsumenci) i badania mechanizmów społecznych z użyciem innowacyjnych metod modelowania, opracowania i upowszechnienia wytycznych do zastosowania białka owadziego w żywieniu zwierząt. Wskazano, że przewidziane jest skierowanie wniosku do Komisji Europejskiej o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu dopuszczenie białka owadziego do skarmiania drobiu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right