Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 sierpnia 2019 r., sygn. I SA/Lu 262/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kowalczyk (sprawozdawca) Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Gilowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2013 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J. L. kwotę [...]([...]) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej ("organ odwoławczy"), po rozpoznaniu sprawy z odwołania P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J. ("spółka", "skarżąca") utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. ("Naczelnik Urzędu Skarbowego", "organ pierwszej instancji") z dnia [...] listopada 2018 r., określającą spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2013 r.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, że podstawą określenia zobowiązania podatkowego były ustalenia, że spółka prowadziła sprzedaż paliw poza ewidencją podatkową wykazując nieprawidłową kwotę podatku od towarów i usług.

Od tej decyzji spółka reprezentowana przez pełnomocnika złożyła odwołanie, w którym zarzuciła naruszenie:

- art. 21 § 3a w związku z art. 180 § 1, art. 187 § 1 i 2 oraz art. 262 § 1 pkt 2a Ordynacji podatkowej poprzez przyjęcie, że istnieją podstawy do kwestionowania deklaracji złożonych przez skarżącego, w sytuacji gdy organ nie uzyskał informacji dotyczących oryginałów paragonów z kasy fiskalnej wraz z raportami dobowymi i miesięcznymi potwierdzającymi sprzedaż oleju napędowego, benzyny bezołowiowej oraz gazu od dnia 01.01.2013 r. do dnia 31.12.2013 r. i jednoczesne uznanie, że w poszczególnych miesiącach 2013 r. istniały rozbieżności pomiędzy stanami ewidencyjnymi, a stanami rzeczywistymi paliwa na poszczególnych stacjach paliw, a prawidłowo oddrukowane spisy z natury są niewiarygodnym dowodem, gdy właśnie te spisy obrazują rzeczywisty stan ilościowy paliwa na poszczególnych stacjach i fakt ten potwierdził przesłuchany w innym postępowaniu świadek;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00