Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 sierpnia 2019 r., sygn. III SA/Gl 492/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Beata Kozicka, Protokolant Specjalista Agnieszka Górecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi J. K. na czynność Prezydenta Miasta G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy dowozu dziecka do szkoły 1) stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, 2) zasądza od Prezydenta Miasta G. na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania w wysokości 200 zł (słownie: dwieście złotych).

Uzasadnienie

Zaskarżonym pismem z [...] r. nr [...] działający w imieniu Gminy - Prezydenta Miasta G. - Naczelnik Wydziału Edukacji negatywnie rozpatrzył wniosek J. K. (dalej skarżąca, wnioskodawczyni) o zapewnienie bezpłatnego dowozu jej niepełnosprawnego syna K. do "A" w Z. w roku szkolnym 2018/2019, a konkretnie od 15 marca do 30 czerwca 2019 r.

Rozstrzygniecie zapadło w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z [...] r. skarżąca wystąpiła do Gminy G. o zapewnienie dowozu jej synowi do wskazanego wyżej Ośrodka. Do wniosku załączyła orzeczenie o niepełnosprawności syna z [...] r. oraz orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z [...] r.

Zajmując negatywne stanowisko Gmina wyjaśniła, że zgodnie z art. 39 ust. 4 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (dz. U. z 2017 r., poz.59 i 949) obowiązkiem gminy jest (...) zapewnienie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, organizowanych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (art. 36 ust. 17) a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą: 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna; 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (art. 39 ust 2).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00