Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 sierpnia 2019 r., sygn. III SA/Gl 282/19

Prawo geologiczne i górnicze

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant St. sekr. sąd. Joanna Spadek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi C. K. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty podwyższonej za wydobycie kopaliny bez wymaganej koncesji oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach decyzją z [...] r. nr [...], po rozP. odwołania C.K. (dalej: strona, skarżący) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w P. z [...] r. nr [...], w sprawie ustalenia C. K., opłaty podwyższonej za wydobycie bez wymaganej koncesji kopaliny w ilości 969,41 m2, w tym - kruszywa naturalnego (piasku) w ilości 331,64 m2 oraz kopaliny ilastej (gliny) w ilości 637,77 m2 w okresie od 2013 r. do 2016 r., na działce o numerze [...] w mieście P. przy ulicy [...], powiat [...], województwo [...], w wysokości [...] zł oraz zobowiązania do wniesienia naliczonej opłaty; w wysokości 60 % na konto Gminy P. i w wysokości 40% na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,

W podstawie prawnej organ powołał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, dalej: K.p.a.), w związku z art. 140 ust. 1 i art. 140 ust. 2 pkt 2 ustawy z 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2017 r. poz. 2126 ze zm., dalej: P.g.g.).

Z akt administracyjnych wynika, że 25 lutego 2016 r. Okręgowy Urząd Górniczy w P., został zawiadomiony przez p.o. Zastępcę Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego o wydobywaniu piasków i żwirów z terenu działek przylegających do cmentarza komunalnego w P.. W związku z powyższym pracownicy OUG przeprowadzili 2 marca 2016 r. wizję w terenie celem ustalenia stanu faktycznego. W jej trakcie określono, że w obrębie przylegającym do cmentarza znajdują się dwa oddzielne wyrobiska. Pierwsze na wschód, a drugie na północ od cmentarza. Północne wyrobisko znajdowało się na działce nr [...] w mieście P.. Wyrobisko odkrywkowe typu stokowego miało powierzchnię wynoszącą 913 m2 i ścianę o wysokości od 3 m do 5 m. Eksploatacja prowadzona była w kierunku północnym z jednoczesnym zasypywaniem wyrobiska poeksploatacyjnego od strony południowej. Ze względu na zimową porę i leżący śnieg trudno było ustalić materiał służący do zasypania wyrobiska. Stwierdzono, że w przeważającej ilości jest to gruz i ziemia niewiadomego pochodzenia. Na podstawie analizy mapy topograficznej z serwisu geoportal.gov.pl stwierdzono, że teren ten nie był wcześniej przekształcany robotami ziemnymi. Teren przekształcony wcześniejszymi robotami ziemnymi znajdował się zaś na południowy wschód od prowadzonych obmiarów i częściowo się z nimi łączył. Podczas oględzin inspektor OUG ds. miernictwa z uprawnieniami mierniczego górniczego wykonał pomiar geodezyjny urządzeniem GPS-GRS-1 klasy GIS. Pomiar ten wykazał kubaturę wyeksploatowaną z wyrobiska w ilości 1959,13 m2.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00