Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 13 sierpnia 2019 r., sygn. II SA/Bd 135/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Sędziowie sędzia WSA Anna Klotz sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi R. P. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie nienależnie pobranych płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w [...] z dnia [...] października 2018 r. nr [...].

Uzasadnienie

U z a s a d n i e n i e:

Decyzją z dnia [...] października 2018 r., nr [...], Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w M. ustalił skarżącemu - R. P., kwotę nienależnie pobranych płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego w łącznej wysokości [...] zł., z tytułu płatności za zazielenienie uzyskanych na mocy decyzji nr [...] z dnia [...].06.2017 r. w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2016, wydanej przez Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w M..

Powyższa kwota wynikała z faktu, że na powierzchni 5,02 ha, która w roku 2016 deklarowana była przez skarżącego, jako element proekologiczny - międzyplon ozimy EFA14b, składający się z pszenicy ozimej i gorczycy oraz żyta ozimego i gorczycy w roku 2017 uprawiane jest w plonie głównym pszenica ozima i żyto ozime.

W odwołaniu od powyższej decyzji, skarżący wniósł o jej uchylenie, jak wynika z treści odwołania.

W jego uzasadnieniu podnosił, że zgodnie ze złożonym przez niego wnioskiem obszarowym na rok 2016 zadeklarował element proekologiczny: międzyplon ozimy EFA 14b na obszarze 5,02 ha, składający się z pszenicy ozimej i gorczycy oraz żyta ozimego i gorczycy, a wniosek obszarowy wypełniał w oparciu o dane zawarte w instrukcji wypełniania wniosku oraz konspektami dostępnymi na stronie internetowej ARiMR. Wg konspektu pt: "Zazielenienie-Rolniku Sprawdź, co to dla Ciebie znaczy" na rok 2016, międzyplony powinny być sporządzone z mieszanki co najmniej 2 gatunków roślin z wymienionych dalej grup, co też nastąpiło. W konspekcie wskazano, jak przytoczył skarżący, że mieszanka uprawiana jako międzyplon nie może być następnie uprawiana jako plon główny w roku następującym po roku jej wysiania. Jednak zakaz ten nie dotyczy poszczególnych gatunków, z których utworzona została mieszanka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00