Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lipca 2019 r., sygn. IV SA/Wa 783/19

Ochrona środowiska

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Łuczaj, Sędziowie sędzia WSA Joanna Borkowska (spr.), asesor WSA Paweł Dańczak, Protokolant ref. staż. Anna Arendt, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lipca 2019 r. sprawy ze skargi N. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania użytkowania instalacji oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] Główny Inspektor Ochrony Środowiska, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096; dalej jako "k.p.a.") w związku z art. 365 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2018 r., poz. 799 ze zm.; dalej jako "Poś") - po rozpatrzeniu odwołania [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] kwietnia 2018 r. znak [...] wstrzymującej w terminie 4 miesięcy od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna, użytkowanie instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów biodegradowalnych, eksploatowanej przez [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Postępowanie administracyjne w niniejszej sprawie przedstawia się w sposób następujący.

W okresie od 6 do 12 lutego 2018 r. upoważnieni inspektorzy [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (dalej jako "[...] WIOŚ") przeprowadzili kontrolę planową [...] Sp. z o.o. w [...] w związku z eksploatacją instalacji do biologicznego przekształcania odpadów biodegradowalnych. W toku kontroli ustalono, że instalacja zgodnie z pkt 5 ppkt 3 lit. b załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz. U. z 2014 r., poz. 1169) zakwalifikowana została jako instalacja odzysku lub kombinacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów o zdolności przetwarzania ponad 75 ton na dobę, z wykorzystaniem obróbki biologicznej, w związku z czym zgodnie z art. 201 Poś podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Na podstawie z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 1101) obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego dla istniejących tego typu instalacji powstał z dniem 1 lipca 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00