Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 lipca 2019 r., sygn. II SA/Sz 410/19

Ewidencja ludności

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 lipca 2019 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., wydaną na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2018 r. poz. 1382), określanej dalej jako "u.e.l." oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r., Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.), po przeprowadzeniu na wniosek Ł. W. postępowania administracyjnego, Prezydent Miasta S. orzekł o wymeldowaniu z pobytu stałego J. M., zwanego dalej skarżącym, z lokalu przy ul. [...] nr [...] w S..

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że w toku postępowania administracyjnego ustalił, że skarżący nie mieszka w przedmiotowym lokalu co najmniej od stycznia 2018 r. Według oświadczenia wnioskodawcy, jego pełnomocnika i sąsiadów, przedmiotowy lokal skarżący opuścił przed kilku laty. Zabrał z niego najpotrzebniejsze rzeczy oraz nie ponosi kosztów związanych z jego utrzymaniem. Prócz tego ożenił się i mieszka z małżonką na terenie [...]. W trakcie postępowania skarżący oświadczył, że przez szereg lat utrzymywał finansowo swojego pasierba i żonę oraz opisywany lokal mieszkalny w S.. W styczniu 2018 r. zastał wymienione drzwi wejściowe i od tego czasu nie ma swobodnego dostępu do miejsca pobytu stałego. W przedmiotowym lokalu pozostawił swój cały majątek w postaci sprzętu AGD, elektroniki oraz mebli i odzieży. Skarżący dodał również, że nie mieszka i nie prowadzi ze swoją obecną żoną wspólnego gospodarstwa domowego, jego żona mieszka na terenie [...]. Ponadto oświadczył, że jego małżeństwo ma charakter niezobowiązujący, czasami spotyka się z żoną, ale podyktowane jest to tym, że tylko on ma samochód. Zawarł związek małżeński, ponieważ został o to poproszony gdyż jego obecna małżonka nie miała ubezpieczenia i pracowała bezumownie. Skarżący dodał również, że pracuje jako kierowca i zawodowo porusza się po terenie Europy. Wobec zaistniałej obecnie sytuacji, jeżeli jest w S. to zatrzymuje się okazjonalnie w mieszkaniu żony przy ul. [...]. Prezydent ustalił, że wobec zaistniałych utrudnionych warunków związanych z zamieszkiwaniem, skarżący skorzystał z przysługujących środków prawnych, mających na celu umożliwienie mu ewentualny powrót do lokalu w którym jest zameldowany na pobyt stały, składając w sądzie stosowny pozew z dnia [...] r. Jednakże organ zaznaczył, że samo wytoczenie powództwa o naruszenie posiadania nie stanowi okoliczności stanowiącej przeszkodę do wymeldowania. Ewidencja ludności ma za zadanie odzwierciedlać istniejący w danym momencie stan faktyczny, związany z miejscem przebywania osoby. Jeśli w wyniku podjętych działań skarżący powróci do lokalu przy ul. [...] nr [...] w S. i w nim zamieszka, będzie to stanowiło podstawę do zameldowania. Rozwiązanie konfliktu między stronami nie leży w gestii organów administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00