Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 lipca 2019 r., sygn. II SA/Sz 451/19
Powszechny obowiązek obrony
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Alicja Poznańska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 lipca 2019 r. sprawy ze skargi P. B. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przeznaczenia do wykonania świadczeń osobistych na rzecz obrony oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 22 sierpnia 2018 r. nr [...], dokonującym zmian wniosku
z dnia [...] r., nr [...] wydanego na podstawie art. 203 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1430 t.j. ze zm.), dalej zwanej "u.p.o.", Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ś. zwrócił się do Prezydenta Miasta Ś., dalej zwanego "Prezydentem" lub "organem", o nałożenie na P. B., dalej zwanego "skarżącym", obowiązku świadczeń osobistych na rzecz Komendy Portu Wojennego Ś., polegających na ewakuacji osób. Czas trwania obowiązku określono jako maksymalnie siedem dni.
Pismem z dnia [...] r., nr [...], Prezydent działając na podstawie art. 10 § 1, art. 61 § 4 ustawy z dnia [...] r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.), dalej jako "k.p.a.", w zw. z art. 203 ust. 1 u.p.o. zawiadomił P. B. o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie. Organ poinformował stronę, że będzie wyznaczona dla Komendy Portu Wojennego Ś. do ewakuacji osób.
W dniu 19 września 2018 r. skarżący poinformował Prezydenta,
że należy do związku wyznaniowego Świadków Jehowy i jako jego członek nie może mieszać się w sprawy polityczne i państwowe żadnego kraju, a także brać udziału
w jakiejkolwiek formie jego obrony. Wskazał także, że organizacja religijna, której jest członkiem, angażuje się w pomoc innym w przypadku różnych kataklizmów. Wniósł