Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. II SA/Rz 48/19
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Piotr Godlewski WSA Marcin Kamiński Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2019 r. sprawy ze skargi M. W. i P. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry -skargę oddala-
Uzasadnienie
Przedmiotem skarg M.W. i P.P. jest Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: DIAS) z dnia [...] listopada 2018 r. Nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno - Skarbowego w [...] (dalej: Naczelnik UCS) z dnia [...] września 2018 r. znak [...], o wymierzeniu kary pieniężnej w wysokości 12 000 zł za urządzanie w lokalu [...] w [...], tj. poza kasynem gry, gier na automacie o nazwie [...].
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji i pozostałych akt administracyjnych sprawy wynika, że funkcjonariusze UC w [...] w 15 grudnia 2015 r. przeprowadzili kontrolę pomieszczeń opisanego wyżej lokalu, należącego do [...] W jej trakcie stwierdzili, że w lokalu tym znajdują się dwa automaty do gier, w tym automat o nazwie [...].
Na podstawie przeprowadzonego na tym automacie do gry eksperymentu procesowego wykazano, że stanowi on urządzenie służące do urządzania gier losowych w rozumieniu art. 2 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 471; zwana dalej u.g.h.). Ustalenia te znalazły potwierdzenie w sprawozdaniu z badania automatów przeprowadzonego przez Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w [...]; stwierdzono w nim, że gry rozgrywane na przedmiotowym urządzeniu spełniają kryteria gier na automatach określone w art. 2 ust. 3 u.g.h.
W toku prowadzonego postępowania ustalono ponadto, że P.P. i M.W. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej [...] s.c. mieli zawartą w dniu 2 stycznia 2015 r., umowę w zakresie obsługi urządzeń do gier rozrywkowych z [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...]. Na jej podstawie zleceniobiorca (wspólnicy spółki cywilnej) zobowiązani byli do: świadczenia usług transportowych, pobierania gotówki z urządzeń, prowadzenia stałego serwisu urządzeń, zapewniającego utrzymanie urządzeń do gier rozrywkowych w dobrym stanie technicznym. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Z tytułu świadczonych usług zleceniobiorcy przysługiwało wynagrodzenia ryczałtowe, liczone od każdego aktywowanego w danym miesiącu automatu w kwocie 200 zł brutto.