Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 25 lipca 2019 r., sygn. II SA/Op 208/19

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz - spr. Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant St. inspektor sądowy Grażyna Jankowska-Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2019 r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. w [...] na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 22 marca 2019 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w Opolu z dnia 25 stycznia 2019 r., nr [...], 2) zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz A Spółka z o.o. w [...] kwotę 200 (dwieście) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez A. Spółka z o.o. w [...] (zwana dalej Spółką lub skarżącą) jest decyzja Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej w skrócie: GITD) z dnia 22 marca 2019 r., nr [...] którą utrzymano w mocy decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (dalej w skrócie: OWITD) z dnia 25 stycznia 2019 r., nr [...], o nałożeniu na skarżącą kary pieniężnej w wysokości 5.000 zł.

Wydanie zaskarżonej decyzji poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu.

W dniu 15 czerwca 2018 r. na punkcie kontrolnym [...], ul. [...] ([...]), d.w. - [...], mnpp, miała miejsce kontrola drogowa autobusu marki [...], o nr rej. [...], którym kierował Ł. J. Kierowca wykonywał przewóz zorganizowanej grupy dzieci na terenie miasta [...]. W trakcie kontroli pobrano dane z pamięci tachografu cyfrowego kontrolowanego pojazdu. Z analizy danych zapisanych w pamięci tachografu nr seryjny [...] [...] wynikało, że w chwili kontroli kierowca prowadził pojazd bez umieszczonej w tachografie karty kierowcy, a w tachografie wpisana był funkcja OUT.

Przesłuchany w charakterze świadka kierowca autobusu zeznał, że w dniu kontroli rozpoczął pracę o godz. 5:00 dnia 15 czerwca 2018 r., prowadząc pojazd na linii regularnej do 50 km na trasie [...], a następnie [...]. Jazdę na linii regularnej zakończył o godz. 8:38 na bazie firmy. Następnie kierowca otrzymał od pracownicy firmy B Sp. z o.o. zlecenie przewiezienia grupy dzieci z przedszkola przy ul. [...] w [...] do [...]. O godzinie 8:58 z bazy firmy kierowca podjechał do przedszkola i zabrał grupę dzieci, którą przewiózł pod [...] w [...], gdzie został poddany kontroli. Kierowca podał również, że otrzymał wiadomość SMS o przedmiotowym zleceniu. Wyjaśnił, że posiada kartę kierowcy, ale "znajduje się w firmie u szefa", w której obowiązuje zasada, że po każdym wyjeździe okazjonalnym karta kierowcy jest zatrzymywana przez szefa do kolejnego wyjazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00