Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 lipca 2019 r., sygn. I SA/Op 7/19
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Protokolant Starszy inspektor sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2019 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia A w [...] na decyzję Zarządu Województwa Opolskiego z dnia 29 października 2018 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu części przyznanego dofinansowania na realizację projektu pn.: [...] I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Zarządu Województwa Opolskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 38.390,00 zł (słownie złotych: trzydzieści osiem tysięcy trzysta dziewięćdziesiąt 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi stała się decyzja Zarządu Województwa Opolskiego nr [...] z dnia 29 października 2018 r., utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki z dnia 31 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania Stowarzyszenia "A" w [...] do zwrotu części dofinansowania w kwocie 2.337.223,02 zł przyznanego na podstawie umowy o dofinansowanie nr [...] z dnia 26 marca 2013 r. na realizację projektu pn. [...], wraz z należnymi odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania środków dofinansowania na rachunek bankowy beneficjenta.
Decyzja ta zapadła w następującym stanie faktycznym:
W dniu 26 marca 2013 r. Stowarzyszenie "A" w [...] (dalej zwane: Stowarzyszenie, strona, beneficjent, skarżący) zawarło z Instytucją Pośredniczącą II stopnia - Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (zwanym dalej: OCRG, IP2), umowę o dofinansowanie projektu nr [...] pn. [...] (zwaną dalej: projektem). Powyższa umowa została zmieniona Aneksami nr: [...] z dnia 10 maja 2013 r., [...] z dnia 09 września 2013 r., [...] z dnia 08 maja 2014 r. oraz [...] z dnia 24 marca 2016 r.
Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, głównym celem projektu było utworzenie w [...] interaktywnego [...], zwiększenie liczby turystów odwiedzających atrakcje oferowane w [...], a także przyciągnięcie nowych odbiorców, co będzie generowało zwiększony ruch turystyczny i podnosiło znaczenie usług turystycznych dla lokalnej gospodarki. Przewidziano także utworzenie na terenie kompleksu 50 miejsc noclegowych, a do obsługi turystów odwiedzających obiekt, zaplanowano zatrudnienie 20 pracowników na podstawie umowy o pracę w wymiarze pełnego etatu. Przedmiotem projektu miała być modernizacja, przebudowa oraz rozbudowa istniejącego budynku przepompowni, w celu dostosowania go do potrzeb działalności [...] w [...] (zaplanowano, iż powstanie obiekt o powierzchni użytkowej 3.322,91 m2), a także zakup wyposażenia multimedialnego i informatycznego oraz gastronomicznego.