Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 lipca 2019 r., sygn. I SA/Ol 384/19

Celne prawo; Celne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski, Sędziowie sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora,, sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca), Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 25 lipca 2019r. sprawy ze skargi K. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie stwierdzenia powstania długu celnego i określenia należności celnych oddala skargę.

Uzasadnienie

K.W. (strona, skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]". w przedmiocie stwierdzenia powstania długu celnego i określenia należności celnych.

Z akt sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Celno - Skarbowego decyzją z dnia "[...]". stwierdził powstanie długu celnego i określił należności celne wobec towaru w postaci benzyny oraz wezwał do uiszczenia tych należności wraz z odsetkami w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji. Podstawą wydania przedmiotowej decyzji były ustalenia, z których wynika, że okresie od lutego do października 2017r. skarżący, wjeżdżając na obszar celny Unii Europejskiej przez przejście graniczne dokonał zgłoszenia do odprawy celnej łącznie 6771 litrów benzyny w pojeździe o numerze rejestracyjnym "[...]". Dokonując analizy danych zawartych w elektronicznym systemie SOC-O w zakresie przejazdów i deklarowanych towarów, organ I instancji stwierdził, że skarżący w 2016 i 2017 roku wielokrotnie przekraczał granicę z Federacją Rosyjską korzystając przy tym ze zwolnienia z należności celnych i podatkowych od przywożonego paliwa. W oparciu o dane uzyskane z ww. systemu, organ celno-skarbowy ustalił, że w okresie od lutego 2017r. do października 2017r. skarżący przekraczał granicę Unii Europejskiej przez przejście graniczne w Bezledach 85 razy, dokonując wwozu benzyny w łącznej ilości 6 771 litrów, która na jego wniosek została objęta procedurą dopuszczenia do obrotu i zwolniona z należności przywozowych. Skarżący zgłosił ponadto przywóz 450 litrów gazu LPG oraz 3 600 sztuk papierosów i 85 litrów alkoholu, które również zostały zwolnione z danin publicznoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00