Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 lipca 2019 r., sygn. II SA/Łd 243/19
Pomoc społeczna; Administracyjne postępowanie
Dnia 24 lipca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska, Sędzia NSA Bogusław Klimowicz, Protokolant Starszy asystent sędziego Jarosław Moraczewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2019 roku sprawy ze sprzeciwu S. B. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. oddala sprzeciw; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi - adwokat I. P. K. prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł., przy ul. [...], kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu. a.tp.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., po rozpatrzeniu odwołania S. B. od decyzji wydanej z upoważnienia Wójta Gminy Ż. przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ż. z dnia [...] r., znak: [...] w sprawie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na A.J., na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.), dalej k.p.a., uchyliło decyzję organu I instancji w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Z akt sprawy wynika, że w dniu 18 grudnia 2018 r. S. B. wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką A.J.
Organ I instancji decyzją wymienioną w osnowie odmówił przyznania S. B. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad matką. W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż A. J. jest wdową, legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (orzeczenie z dnia 7 sierpnia 2018 r. znak: [...] wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w R.). S. B. złożyła oświadczenie, że rezygnuje i nie podejmuje zatrudnienia, ani innej pracy zarobkowej od dnia 1 listopada 2018 r. ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad mamą. Na podstawie wywiadu środowiskowego ustalono, że wnioskodawczyni sprawuje stałą i osobistą opiekę nad mamą. Jednak ze względu na to, że znaczny stopień niepełnosprawności A. J. datuje się od dnia 6 sierpnia 2018 r., a niepełnosprawność istnieje od dnia 11 lipca 2017 r., czyli po ukończeniu przez nią 25 roku życia, organ I instancji odmówił S. B. przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego powołując się na art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych.