Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 lipca 2019 r., sygn. II SA/Łd 215/19
Pomoc społeczna
Dnia 19 lipca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.), , Protokolant Asystent sędziego Izabela Lewandowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2019 roku sprawy ze sprzeciwu A. K. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. oddala sprzeciw; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokat L. T. prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ul. [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych, powiększoną o należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu. a.tp.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.) - dalej jako: "k.p.a.", uchyliło decyzję z dnia [...] r. Nr [...] wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta R. przez Zastępcę Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w R., w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na A. K. i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
Jak wynika z akt sprawy, ww. decyzją z dnia [...] r. organ I instancji odmówił A. K. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego na męża A.K.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że niepełnosprawność A. K. istnieje od 38 roku życia, zgodnie zaś z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 ze zm.), powoływanej dalej jako: "u.ś.r.", świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje obowiązku alimentacyjnego wobec małżonków, a art.17 ust. 1 pkt 4 u.ś.r. nie przewiduje przyznania świadczenia pielęgnacyjnego małżonkowi w związku ze sprawowaniem opieki nad współmałżonkiem, ponieważ dotyczy innych osób, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności; takimi osobami nie są małżonkowie, albowiem ich obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny nie jest tożsamy z obowiązkiem alimentacyjnym.