Wyrok WSA w Kielcach z dnia 25 lipca 2019 r., sygn. I SA/Ke 172/19
Ubezpieczenie społeczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.), Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2019 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia (...) nr (...) w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję z dnia (...) nr (...).
Uzasadnienie
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Prezes KRUS, organ) decyzją z [...] nr [...] utrzymał w mocy decyzję własną z [...] nr [...] o umorzeniu postępowania administracyjnego wszczętego wnioskiem S.W. (data wpływu do organu - 27 grudnia 2018r.) o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
W uzasadnieniu decyzji organ podał, iż przyczyną podjęcia tego rodzaju decyzji był brak na koncie ubezpieczeniowym wnioskodawcy należności do zapłaty.
Odnosząc się natomiast do argumentu podniesionego we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, że na nieruchomości objętej Księgą Wieczystą [...] została ustanowiona hipoteka na kwotę 11.997,30 zł na rzecz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, organ wskazał, że przesłanki warunkujące umorzenie wynikające z art. 41a ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników winny być przyrównane do konkretnej wysokości zadłużenia, a postępowanie musi dotyczyć należności istniejących, a nie przedawnionych.
Umorzenie wnioskowanych przez stronę należności nie jest możliwe, gdyż na koncie ubezpieczeniowym zadłużenie nie występuje, zostało odpisane z powodu przedawnienia. Oznacza to, że wnioskodawca stał się dłużnikiem rzeczowym, a KRUS, jako wierzyciel może żądać zaspokojenia zaległości z konkretnego przedmiotu należącego do majątku dłużnika, czyli w przypadku strony z gruntów zabezpieczonych hipoteką.