Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 lipca 2019 r., sygn. III SA/Gl 342/19
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Starszy referent Małgorzata Wasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lipca 2019 r. sprawy ze skargi K.B., M. D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...], nr [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, po rozpatrzeniu odwołania K. B. i M. D. - wspólników spółki cywilnej P.P.H.U. "A" w K. (dalej jako: Strony, Skarżący) - od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w R. z [...], nr [...], wymierzającej karę pieniężną w kwocie 24.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry - utrzymał w mocy rozstrzygnięcie pierwszoinstancyjne.
W podstawie prawnej rozstrzygnięcia organ powołał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 - dalej jako O. p.) oraz m.in. art. 6 ust. 1, art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 2 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 2015, poz. 612; dalej jako u.g.h.).
Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym sprawy:
W dniu 12 listopada 2015 r. funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w R. przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych w lokalu o nawie "B", znajdującym się w Z. przy ul. [...], należącym do Stron. W lokalu w chwili rozpoczęcia czynności kontrolnych stwierdzono dwa podłączone do prądu automaty do gier hazardowych o nazwach: Super Game nr [...]i [...], na których wyświetlane były aplikacje do gier, które w większości swoją wizualizacją nie odbiegały od gier typu bębnowego dostępnych na automatach hazardowych, eksploatowanych w kasynie gry. Czynności dowodowe przeprowadzono w obecności pracownicy lokalu B. T.; ustalenia z przeprowadzonych czynności kontrolnych w zakresie przepisów ustawy o grach hazardowych ujęte zostały w protokołach. Kontrolujący przeprowadzili i zarejestrowali gry testowe, w trakcie których w drodze eksperymentu i odtworzenia możliwości gry stwierdzili, że gry mają charakter komercyjny i zawierają element losowości; istnieje możliwość kontynuacji gry za punkty zdobyte w poprzedniej grze, bez konieczności wpłaty stawki za udział w nowej grze (wygrana rzeczowa);urządzenia posiadały kieszenie na wypłacane monety; gry były odzwierciedleniem gier na automatach bębnowych, które posiadają elementy losowości. Nadto na przedmiotowych automatach znajduje się podświetlony napis "CSANI" oraz przed uruchomieniem gier na monitorze pojawia się napis "CSANI brokerage". Poza tym ze zgromadzonych w toku postępowania dokumentów wynikało, iż na podstawie umowy dzierżawy powierzchni użytkowej Strony wydzierżawiły powierzchnię lokalu "B" Kancelarii "C" z siedzibą w W. przy ul. [...] reprezentowanej przez A. G. z przeznaczeniem na umieszczenie tych urządzeń do gier, stanowiących własność tego podmiotu. Zgodnie z pkt. 7 tej umowy: "Wysokość czynszu: Kancelaria oraz Wydzierżawiający ustalają jako procent od zrealizowanych przez urządzenie przekazów pieniężnych: 40%. (...) Kancelaria oraz Wydzierżawiający umawiają się na czynsz w wysokości procentu od różnicy wpłat i wypłat do systemu "CSANI Money Transfers" zrealizowanych w danym okresie rozliczeniowym.