Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 lipca 2019 r., sygn. II SA/Gl 551/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek,, Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Koenigshaus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lipca 2019 r. sprawy ze skargi L. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozpatrując wniosek L. S. złożony w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w S. w dniu [...] r. Burmistrz S. decyzją z dnia [...] r. postanowił nie przyznać wnioskującej świadczenia wychowawczego na dziecko J. K. Decyzja ta została jednak uchylona a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku- Białej z dnia [...] r. W motywach tej decyzji organ odwoławczy wskazał, iż istotne dla rozstrzygnięcia jest ustalenie, czy dziecko, na które podmiot uprawniony ubiega się o świadczenie, wchodzi w skład jego rodziny i czy jest "zamieszkującym wspólnie" z nim. Uznał zatem, że sprawa nie została prawidłowo wyjaśniona. Sprzeciw od powyższej decyzji został oddalony wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 22 maja 2018 r, sygn. akt IV SA/Gl 335/18.

W ponownym postępowaniu organ przeprowadził dodatkowy wywiad z wnioskującą o świadczenie, następnie postanowieniem z dnia [...] r. zawiesił to postępowanie, by postanowieniem z dnia [...] je podjąć i w dniu [...] r. decyzją Nr [...], przywołując w podstawie prawnej art. 2 pkt 11, art. 4, art. 5, art. 10 pkt 2 , art. 13, art. 27 ust. 1, art. 28, art. 48 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1851 ze zm.) i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz.U. 2017 r., poz. 1465) orzec o nieprzyznaniu wnioskującej L. S. świadczenia wychowawczego na dziełko - J. K. W uzasadnieniu przywołano treść przepisów wskazanych w podstawie prawnej decyzji wskazując na zasady i tryb przyznawania świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+". Następnie podkreślono, że w toku postępowania ustalono, że wnioskodawczyni jest opiekunem prawnym wymienionego dziecka, które jednak jest umieszczone w domu pomocy społecznej i tam zaspokajane są jego potrzeby życiowe, a wnioskodawczyni zajmuje się nim tylko w ramach obowiązków służbowych. Po skończonej pracy opiekę na dzieckiem przejmuje inny pracownik domu pomocy społecznej. Dodano, że wnioskodawczyni nie pokrywa kosztów związanych z potrzebami dziecka, a koszt pobytu w placówce pokrywa Miasto C. oraz J. K. (część zasiłku pielęgnacyjnego). Podkreślono, że podstawowe potrzeby dziecka w całości zaspokaja dom pomocy społecznej. W związku z powyższym należy przyjąć, że wnioskująca nie wychowuje małoletniego i zasadnym jest odmowa przyznania świadczenia wychowawczego. W jej przypadku świadczenie wychowawcze nie spełniałoby bowiem celu określonego w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, którym jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00