Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 czerwca 2019 r., sygn. II SA/Wa 1784/18
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.), Sędziowie WSA Łukasz Krzycki, Joanna Kube, Protokolant specjalista Ewa Kielak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi M. D. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr: [...] w przedmiocie zdolności do służby w Policji 1. uchyla zaskarżone orzeczenie, 2. zasądza od Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych na rzecz skarżącego M. D. kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Centralna Komisja Lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych Skład Orzekający w [...] orzeczeniem z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] uznała M. D. za trwale niezdolnego do służby w Policji.
Do wydania powyższego orzeczenia doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Orzeczeniem z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] Okręgowa Komisja Lekarska MSW w [...] uznała M. D. za trwale niezdolnego do służby w Policji. Orzeczenie to zostało wydane w wyniku wniesienia przez skarżącego odwołania od orzeczenia z [...] kwietnia 2015 r. nr [...] Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW w [...], w którym stwierdzono, że wykryta u skarżącego cukrzyca typu II powoduje niezdolność funkcjonariusza do służby w Policji przy zachowanej zdolności do pracy i kwalifikuje do przyznania trzeciej grupy inwalidzkiej bez związku ze służbą i szczególnymi właściwościami służby.
W obu orzeczeniach cukrzycę typu II leczoną lekami doustnymi przypisano do kategorii C ("niezdolny do służby"), powołując się na § 71 pkt 5 wykazu będącego załącznikiem do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biurze Ochrony Rządu (Dz.U. z 2014 r., poz. 1989). Pozostałe schorzenia skarżącego nie zostały sklasyfikowane jako powodujące całkowitą niezdolność do służby w Policji.