Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. II SA/Sz 397/19
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.), Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz zobowiązania do jego zwrotu I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] r., nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej M. J. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Prezydent Miasta S. przyznał M. J. świadczenia z funduszu alimentacyjnego dla osoby uprawnionej N. J. w wysokości [...] zł miesięcznie na okres od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r.
Następnie decyzją z dnia [...] r., nr [...] Prezydent Miasta S., na podstawie art. 104 k.p.a., art. 2 pkt 7 lit. d, art. 2 pkt 10 w zw. z art. 12 ust. 1, art. 9, art. 20 ust. 2, art. 23 ust. 1, art. 25 ustawy z dnia 7 września 2007 r., o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, orzekł o uznaniu świadczenia z funduszu alimentacyjnego pobranego na rzecz N. J. w wysokości odpowiadającej kwocie alimentów wyegzekwowanych od dłużnika alimentacyjnego i przekazanych przez Komornika Sądowego za świadczenie nienależnie pobrane w myśl art. 2 pkt 7 lit. d ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, a nadto orzekł o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia w kwocie [...]zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w kwocie [...]zł wyliczonymi na dzień wydania tej decyzji.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że w decyzji orzekającej
o przyznaniu świadczenia z funduszu alimentacyjnego strona została pouczona o treści art. 19 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w myśl którego osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy, którzy złożyli wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu obowiązani są do niezwłocznego powiadamiania organu wypłacającego świadczenia o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, w tym o otrzymywaniu w okresie pobierania wspomnianych świadczeń kwot od dłużnika alimentacyjnego lub komornika sądowego niezgodnie z kolejnością określoną w art. 28 ustawy.