Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. III SA/Łd 257/19

Ruch drogowy

 

Dnia 18 czerwca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak Asesor WSA Małgorzata Kowalska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Blanka Kuźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2019 roku sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu zatrzymanego prawa jazdy kategorii B 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokatowi Z.M. prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł., al. A 15/10 kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych obejmującą podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu A. P. z urzędu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z [...] w sprawie odmowy zwrotu A. P. zatrzymanego prawa jazdy kategorii B bez kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.

Z akt sprawy wynika, że Prezydent Miasta Ł. decyzją z [...] odmówił A.P. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy kategorii B bez kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.

A. P. złożył odwołanie od powyższej decyzji, w którym podniósł, że skoro Prezydent Miasta Ł. wydał ostateczną decyzję o przywróceniu mu uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi bez kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji to zwrot dokumentu prawa jazdy winien być również dokonany bez kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.

Powołaną na wstępie decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał na treść art. 102 ust. 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017 r. poz. 978 ze zm.) i stwierdził, że z powyższą normą koresponduje art. 49 ust.1 pkt 3 lit. b ww. ustawy, który stanowi, iż sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok. W ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. kategoryczne brzmienie art. 102 ust. 2 i art. 49 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy dotyczy każdej sytuacji - z wyłączeniem przypadków, do których odnosi się jej art. 49 ust. 3 - w której kierowca bez względu na przyczyny i okoliczności był pozbawiony prawa jazdy na czas dłuższy niż jeden rok. Przepis art. 102 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami ustanawia cztery przesłanki zwrotu zatrzymanego prawa jazdy - 1) ustanie przyczyny zatrzymania; 2) uiszczenie opłaty ewidencyjnej; 3) posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami oraz 4) uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji, która to przesłanka dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy od dnia zatrzymania prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem upłynął okres przekraczający rok.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00