Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Łd 271/19

Podatkowe postępowanie; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Dnia 11 czerwca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędziowie Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.) Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant st. specjalista Lidia Porczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2019 roku sprawy ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. zaskarżoną decyzją z [...] 2015 r. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z [...] 2014 r., określającą J. S. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r., z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w kwocie 74.918 zł.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że w 2009 r. podatnik, w ramach działalności gospodarczej, prowadził sprzedaż nawozów sztucznych i węgla. W ewidencji podatkowej nie ujawnił jednak wszystkich transakcji. Organ kontroli skarbowej w toku odrębnego postępowania, prowadzonego wobec podatnika za styczeń-maj 2012 r., zabezpieczył tzw. "zeszyt dłużników". Zeszyt ten zawierał zestawienie zakupów towarów obejmujące kilka lat (w tym 2009 r.), prowadzone według asortymentu towarów oraz dostawców, a także nazwiska dłużników.

Organ pierwszej instancji przeprowadził czynności sprawdzające u kontrahentów podatnika, a także w firmach świadczących usługi transportowe, które potwierdziły fakt dokonywania przez stronę nabyć towarów poza ewidencją. Szczegółowa analiza zapisów zawartych w "zeszycie dłużników" oraz w prowadzonej przez stronę ewidencji wykazała, że w badanym roku podatnik przyjął poza ewidencją księgową 946,05 t nawozów oraz 1.328,99 t węgla. W zakresie obrotu nawozami organ kontroli skarbowej sporządził zestawienie, w którym porównał ilość nawozów przyjętą na podstawie faktur zakupu, z zapisami wynikającymi z "zeszytu dłużników". W wyniku tego stwierdzono, że 47 pozycji z "zeszytu dłużników" nie znajduje odzwierciedlenia w fakturach VAT zaewidencjonowanych w rejestrach nabyć, natomiast w 11 przypadkach stwierdzono rozbieżności pomiędzy ilością wynikającą z faktur zakupu, a ilością wynikającą z "zeszytu dłużników", dotyczącą faktycznie przyjętej ilości towarów. Z kolei jeżeli chodzi o zakupy węgla organ kontroli skarbowej stwierdził, że 52 pozycje z "zeszytu dłużników" nie znajdują pokrycia w fakturach zakupów zaewidencjonowanych przez podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00