Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Lu 112/19

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz WSA Ewa Kowalczyk Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Orłowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 czerwca 2019r. sprawy ze skargi M. S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie oddalenia skargi na czynności egzekucyjne oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. (organ egzekucyjny) z [...] października 2018 r. oddalające skargę M. S. (zobowiązany) na czynność egzekucyjną.

Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia organu oraz z przedstawionych sądowi akt postępowania egzekucyjnego, organ egzekucyjny, działając w charakterze wierzyciela, [...] lipca 2018 r. wystawił wobec zobowiązanego tytuły wykonawcze o numerach od [...] do [...], obejmujące zaległości zobowiązanego z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) z odsetkami za miesięczne okresy rozliczeniowe dotyczące lat 2011 - 2014. Wymienione tytuły wykonawcze zostały doręczone zobowiązanemu [...] sierpnia 2018 r. Następnie [...] sierpnia 2018 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia wierzytelności zobowiązanego z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego w Banku [...] w K. (bank), o czym zawiadomił bank tego samego dnia, a zobowiązanego [...] września 2018 r. Bank [...] sierpnia 2018 r. odpowiedział organowi egzekucyjnemu, że zajęcie rachunku bankowego zobowiązanego nie może zostać zrealizowane ze względu na brak środków.

Zobowiązany [...] września 2018 r. (data stempla krajowego urzędu pocztowego nadania) złożył skargę do organu egzekucyjnego na zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego w Banku [...] w K. z [...] sierpnia 2018 r. Powołał się na naruszenie art. 29 § 1, art. 36 i art. 80 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U.2018.1314 ze zm. w brzmieniu na dzień wydania postanowienia przez organ - u.p.e.a.). Domagał się uchylenia czynności egzekucyjnej objętej skargą. Motywował, że decyzja zmieniająca rozliczenie VAT, na podstawie której wierzyciel wystawił realizowane tytuły wykonawcze, jest przedmiotem toczącej się sądowej kontroli legalności. Jednocześnie wystąpił na drogę postępowania podatkowego z wnioskiem o rozłożenie na raty egzekwowanych zaległości podatkowych z odsetkami. Podkreślał przy tym, że w żadnym razie nie uchyla się od wykonania dochodzonych obowiązków i nie podejmuje żadnych działań zamierzających do udaremnienia egzekucji. Natomiast nie dysponuje środkami finansowymi na ich zapłacenie z uwagi na zastój w obrocie gospodarczym. W tej sytuacji, zdaniem zobowiązanego, "(...) brak jest więc zasadności i wymagalności prowadzenia egzekucji (...)". Jeśli jednak, mimo tego, organ egzekucyjny podejmuje czynności w celu przymusowej realizacji tytułów wykonawczych, powinien stosować jak najmniej uciążliwe środki egzekucyjne i w pierwszej kolejności wystąpić do zobowiązanego o udzielenie pisemnych informacji na temat jego sytuacji majątkowej. Według zobowiązanego, działania wierzyciela i organu egzekucyjnego prowadzą wyłącznie do obciążenia go dodatkowymi, nieuzasadnionymi kosztami jakie wynikają z dokonywania czynności egzekucyjnych. Zwracał uwagę, że postępowanie egzekucyjne nie może zmuszać przedsiębiorcy do likwidacji działalności gospodarczej. Organ egzekucyjny ma obowiązek uwzględnić słuszny interes nie tylko wierzyciela, poprzez przymusowe uzyskanie zaległości podatkowych z odsetkami, ale także zobowiązanego, który nie może być obciążany ponad to co konieczne dla skutecznego przeprowadzenia egzekucji. W podsumowaniu swojej argumentacji zobowiązany stwierdził, że jego skarga na czynność egzekucyjną z [...] sierpnia 2018 r. jest uzasadniona, bowiem nie zaistniały podstawy do wszczęcia postępowania egzekucyjnego i prowadzenia egzekucji, w tym do stosowania środków egzekucyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00