Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. II SA/Ke 313/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy inspektor sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2019r. sprawy ze skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. znak: [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkiem do zasiłku rodzinnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz E. M. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z 11 marca 2019 r., znak: [...], po rozpatrzeniu odwołania E. M. od decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta Kielce z 15 stycznia 2019 r. orzekającej o odmowie przyznania prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że E. M. wystąpiła do MOPR w Kielcach z wnioskiem o przyznanie zasiłku rodzinnego oraz dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Powołując się na ustalenia organu I instancji, SKO podało, że A. M. jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,2100 ha przeliczeniowego, natomiast wnioskodawczyni posiadała w 2017 r. gospodarstwo rolne o powierzchni 5,8900 ha. W aktach sprawy znajduje się umowa z 6 listopada 2015 r. o przekazaniu posiadania tego gospodarstwa E. M. na okres 10 lat. Wnioskodawczyni przedłożyła także porozumienie z 31 grudnia 2017 r. o rozwiązaniu tej umowy 31 grudnia 2017 r.

Organ odwoławczy podniósł, że samo posiadanie gospodarstwa rolnego stanowi podstawę do doliczenia do dochodu rodziny dochodu z takiego gospodarstwa. Z gospodarstwa rolnego, w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych, utrzymuje się bowiem także ten, kto włada nim na podstawie tytułu prawnego, pozwalającego na oddanie tego gospodarstwa w posiadanie zależne, np. w dzierżawę lub użytkowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00