Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Ke 108/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi E. Sp. z o.o. w K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia (...). nr (...) w przedmiocie zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług za wrzesień 2016 r. na poczet zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług za sierpień 2018 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z (...) nr (...) Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. (Dyrektor) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w K. z (...) nr (...) wydane wobec E. Sp. z o.o. w K. (Spółka) w sprawie odmowy zaliczenia zwrotu VAT za wrzesień 2016 r. na poczet zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług za sierpień 2018 r. w kwocie 243.083 zł.

Organ ustalił, że (...) wpłynął do Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w K. elektroniczny wniosek (za pośrednictwem ePUAP) Spółki o przeksięgowanie nadpłaty VAT za wrzesień 2016 r. na VAT za sierpień 2018 r. w wysokości 243.083 zł. W wyniku rozpatrzenia wniosku Naczelnik postanowieniem z (...) odmówił zaliczenia ww. zwrotu.

Dyrektor wskazał, że art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej obliguje organ podatkowy do "zaliczenia z urzędu" nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych z tym, że zaliczenie zwrotu następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej ten zwrot lub korekty takiej deklaracji (art. 76b § 1 Ordynacji podatkowej). W art. 87 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów

i usług (t.j. Dz.U. 2016.710 ze zm.) mowa o "zwrocie różnicy podatku" na rachunek bankowy podatnika. Ustawodawca przewidział w odniesieniu do tego zwrotu możliwość skorzystania przez organ z instytucji przedłużenia terminu zwrotu

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00