Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. II SA/Gl 371/19
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.),, Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Koenigshaus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej także Szef Urzędu), po ponownym rozpatrzeniu sprawy J.Z. (dalej "strona", "skarżący"), utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...]r. nr [...] o pozbawieniu strony uprawnień kombatanckich przyznanych orzeczeniem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD).
W podstawie prawnej organ przywołał art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w związku z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t.j Dz .U. 2016 r. poz. 1255- dalej "ustawa").
W uzasadnieniu decyzji wskazał, że skarżący posiadał uprawnienia kombatanckie przyznane przez były ZBoWiD z tytułu służby w Wojsku Polskim oraz walki zbrojnej o utrwalanie władzy ludowej. Szef Urzędu powołując się na akta strony stwierdził, że skarżący pełnił służbę w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) i prowadził walki w okolicach [...] oraz [...]. Podkreślił, że KBW wchodził w skład aparatu bezpieczeństwa, a skarżący zwalczał osoby stawiające sobie za cel wyzwolenie Polski spod okupacji radzieckiej. Podkreślił, że sama współpraca z organami represji nastawionymi na zwalczanie polskich ruchów niepodległościowych musi być oceniona negatywnie i to bez względu na to, o jakie stanowiska i charakter zatrudnienia w tych organach chodzi. Szef Urzędu dostrzegł nadto, iż w aktach sprawy znajduje się protokół z przeglądu akt kombatanckich nr [...], który to nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu przepisów postępowania administracyjnego, a zatem nie wywołuje skutków prawnych.