Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. II SA/Bd 347/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek Sędziowie: sędzia WSA Anna Klotz (spr.) sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant sekretarz sądowy Kamila Wesołowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2019 r. Nr [...] Burmistrz działając na podstawie art. 17 ust. 1, ust. 2, ust. 3, art. 20 ust. 3, art. 24 ust. 4, art. 26 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2017 r., poz. 1952 z późn. zm.), oraz Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1466 z późn. zm.), oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo wysokości dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U z 2018 r., poz. 1497), odmówił przyznania M. S. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym D. F.

M. S. w dniu [...] stycznia 2019 r. złożyła do organu wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na 37- letniego siostrzeńca - D. F. Do wniosku strona dołączyła orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności D. F., wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z siedzibą w W., z dnia [...].06.2018 r., nr [...] oraz postanowienie Sądu Rejonowego III Wydział Rodzinny i Nieletnich z dnia [...].02.2016 r. o ustanowieniu kurateli nad częściowo ubezwłasnowolnionym D. F., sygn. akt [...]. Organ wskazał, że D. F. jest osobą pełnoletnią, która legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, co powoduje, że nie spełnione są przesłanki do uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Organ stwierdził, że ustanowienie ww. kuratorem nad częściowo ubezwłasnowolnionym D. F. nie mieści się w katalogu osób uprawnionych do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w myśl art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 2220), ponieważ nie ciąży na niej obowiązek alimentacyjny. W związku z powyższym organ po rozpoznaniu wniosku ww. uznał brak podstaw prawnych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00