Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2019 r., sygn. VII SA/Wa 2896/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, Sędziowie sędzia WSA Jadwiga Smołucha, sędzia WSA Krystyna Tomaszewska (spr.), Protokolant sekr. sąd. Katarzyna Dawejnis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2019 r. sprawy ze skargi E. G. na uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia prawa wykonywania zawodu lekarza oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną uchwałą Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2018 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (dalej: "Prezydium", "organ II instancji") działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.; dalej: "k.p.a.") w związku z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2018 r. poz. 617 ze zm.), art. 40 ust. 4 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. z 2018 r. poz. 168), uchwały Nr [...] Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia [...] lutego 2010 r. w sprawie upoważnienia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do działania w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej - utrzymało w mocy uchwałę Nr [...] Okręgowej Rady Lekarskiej w K. (dalej: "organ I instancji") z dnia [...] maja 2018 r. w sprawie zawieszenia prawa wykonywania zawodu lekarza lekarzowi E. G. na czas trwania niezdolności do wykonywania zawodu, tj. na czas leczenia psychiatrycznego.

W uzasadnieniu przedstawiono stan sprawy wskazując, że Okręgowa Rada Lekarska w K. uchwałą Nr [...] z dnia [...] grudnia 2017 r. powołała komisję mającą ocenić zdolność lekarza E. G. do wykonywania zawodu lekarza. W uzasadnieniu uchwały organ I instancji powołał się na informacje zawarte w piśmie kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego S. Szpitala Miejskiego sp. z o.o. z siedzibą w S. z dnia 11 października 2017 r. oraz w piśmie lekarzy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego ww. Szpitala z dnia 11 października 2017 r. Z podanych w pismach informacji wynika, że lekarz E. G. jest bardzo często rozkojarzona, niewyspana i zmęczona, zdarza się jej zasypiać w dyżurce lekarskiej w obecności innych lekarzy. Nie rozróżnia twarzy lekarzy i przełożonych, odmawia wykonywania procedur medycznych, do których jest wyznaczana, spóźnia się oraz zwalnia z powodów zdrowotnych, nie uczestniczy w obchodach lekarskich. Wskazano również, że lekarz E. G. w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii nie opanowała podstawowych czynności lekarskich, jak i podstawowych czynności ginekologicznych, pomimo wielokrotnych instrukcji lekarzy pracujących na oddziale. Ponadto lekarz E. G. nie pełni dyżurów lekarskich, ponieważ położne odmawiają z nią współpracy. Okoliczności te zdaniem organu I instancji uzasadniały uzasadnioną wątpliwość, czy lekarz E. G. ze względu na swój stan zdrowia jest zdolna do wykonywania zawodu lekarza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00