Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 maja 2019 r., sygn. VI SA/Wa 4/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Kozik Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Protokolant ref. staż. Patrycja Młynarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2019 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania reklamy produktów leczniczych oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną w tej sprawie ww. decyzją z [...] października 2018 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny (dalej też organ, GIF), po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy złożonego przez [...] Sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej skarżąca, spółka), utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję z [...] lipca 2016 r. w przedmiocie nakazania spółce zaprzestania prowadzenia reklamy produktów leczniczych.

Wydając zaskarżoną decyzję organ działał na podstawie przepisów art. 62 ust. 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 3, art. 53 ust. 2, art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017 poz. 2211 ze zm., dalej p.f.) oraz art. 104 § 1 i § 2, art. 107 § 1, art. 127 § 3 w zw. z art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 16 ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 935).

Do wydania powyższych decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W marcu 2016 r. organ powiadomił spółkę o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie oceny zgodności z przepisami ustawy reklamy produktów leczniczych: [...], kierowanej do osób prowadzących obrót produktami leczniczymi - magistrów farmacji i techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach, w formie programu o nazwie "[...]", co mogło naruszać obowiązujące przepisy ustawy Prawo Farmaceutyczne w zakresie reklamy produktów leczniczych, w tym art. 53 ust. 2 p.f. oraz art. 58 ust. 1 p.f. (stosownie do pierwszego z wymienionych przepisów reklama produktu leczniczego nie może polegać na oferowaniu lub obiecywaniu jakichkolwiek korzyści w sposób pośredni lub bezpośredni w zamian za nabycie produktu leczniczego lub dostarczenie dowodów, że doszło do jego nabycia, stosownie do drugiego zabrania się kierowania do osób uprawnionych do wystawiania recept oraz osób prowadzących obrót produktami leczniczymi reklamy produktu leczniczego polegającej na wręczaniu, oferowaniu i obiecywaniu korzyści materialnych, prezentów i różnych ułatwień, nagród, wycieczek oraz organizowaniu i finansowaniu spotkań promocyjnych produktów leczniczych, podczas których przejawy gościnności wykraczają poza główny cel tego spotkania).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00