Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2019 r., sygn. VII SA/Wa 2557/18

Zabytki

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędziowie sędzia WSA Jadwiga Smołucha, sędzia WSA Mirosław Montowski (spr.), Protokolant spec. Joanna Piątek-Macugowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2019 r. sprawy ze skargi Fundacji [...] w [...] na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] września 2018 r. znak [...] w przedmiocie odmowy skreślenia z rejestru zabytków oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2018 r., znak: [...], Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dalej także "Minister"), utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] lipca 2018 r. znak: [...], odmawiającą skreślenia z rejestru zabytków budynku tzw. "klasztorówki" (działka ewid. nr [...]) i budynku stajni (działka nr ewid. [...]) położonych przy ul. [...] (dawniej [...]) w [...], wpisanych do tego rejestru pod numerem [...], decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w [...] z dnia [...] września 1986 r., znak: [...].

Postępowanie zakończone wymienioną decyzją, wywołane zostało wnioskiem właściciela ww. obiektu, tj. Fundacji [...] w [...] (dalej "Fundacja"), która pismem z dnia 12 kwietnia 2017 r. wystąpiła o wykreślenie budynku tzw. "klasztorówki" i budynku stajni z rejestru zabytków, wskazując na ich katastrofalny stan techniczny, uzasadniający konieczność rozbiórki tych obiektów.

W uzasadnieniu wniosku stwierdzono, że przedmiotowe obiekty już w chwili przekazania Fundacji w 2002 i w 2006 r. "wykazały rażące zmiany w wartości zabytkowej i technicznej", a w obecnym stanie "utraciły w stopniu całkowitym walory użytkowe, zabytkowe i architektoniczne, a ich pierwotny wygląd nie jest możliwy do rozpoznania". Podkreślono, że remont obiektów "wymaga w rzeczywistości przeprowadzenia pełnej rekonstrukcji" i "konieczna jest pilna rozbiórka budynków, gdyż stwarzają one zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia ludzi". Do przedmiotowego wniosku załączono:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00