Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 23 maja 2019 r., sygn. II SA/Sz 343/19
Ewidencja ludności
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska Protokolant starszy inspektor sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 maja 2019 r. sprawy ze skargi Funduszu w W. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania skróconego aktu urodzenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją, wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia
14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018.2096) dalej: "K.p.a." oraz art. 45 ustawy z dnia 28 listopada 2014r. prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U.2018.2224] po rozpatrzeniu odwołania Funduszu z siedzibą w W.
(dalej: "Wnioskodawca" lub "Skarżący") Wojewoda Z. utrzymał w mocy decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w L. z [...] znak [...] orzekającą o odmowie wydania odpisu skróconego aktu urodzenia T. K.,
Z uzasadnienia tejże decyzji i akt sprawy wynika, Wnioskodawca pismem
z 24 września 2018 r. zwrócił się do Kierownika USC w L. z wnioskiem o wydanie odpisu skróconego aktu urodzenia T. K. wskazując, że odpis ten jest mu potrzebny do tego by złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym Z. K..
Kierownik USC w L. wydał w dniu [...]. decyzję o odmowie wydania odpisu skróconego aktu urodzenia, wskazując, że wnioskodawca nie wykazał interesu prawnego w wydaniu mu wnioskowanego aktu urodzenia.
W ocenie organu odwoławczego, decyzja organu I instancji jest prawidłowa. Zgodnie z art. 45 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, odpis aktu stanu cywilnego dotyczący wskazanej osoby wydaje się osobie, której akt dotyczy, lub jej małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, przedstawicielowi ustawowemu, opiekunowi, osobie, która wykaże w tym interes prawny, sądowi, prokuratorowi, organizacjom społecznym, jeżeli jest to zgodne z ich celem statutowym i przemawia za tym interes społeczny, oraz organom administracji publicznej, w tym podmiotom, o których mowa w art. 5a ust. 1 ustawy, tj. Służbie Ochrony Państwa, Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej, a także Żandarmerii Wojskowej, jeżeli jest to konieczne do realizacji ich ustawowych zadań.